Nowości i wydarzenia

QuickLinks

Mycie detali o wadze 1 tony przy stabilnym, szybkim i wydajnym procesie

01/11/2016

Praca w pełnej próżni, EcoCDuty posiada komorę roboczą zaprojektowaną dla wsadów o rozmiarach do 1250 x 840 x 970 mm i ważących do 1 tony.

W wersjach maszyny EcoCDuty ze zbiornikami zalewowymi, mocne pompy z falownikami zapewniają bardzo szybkie napełnianie i opróżnianie komory roboczej i zbiornika. Dzięki tej technologii ogranicza się przestoje, a tym samym koszty mycia.

Dostawcy zajmujący się obróbką cieplną, zakłady metalurgiczne oraz firmy z branży samochodowej i lotniczej szczególnie wymagają wydajnej maszyny do mycia detali i odtłuszczania, która będzie zdolna do mycia dużych wsadów. Odpowiadając na te potrzeby, Dürr Ecoclean opracował innowacyjną rozpuszczalnikową maszynę myjącą, wielkokomorową EcoCDuty. Maszyna ta została zaprojektowana dla wsadów mierzących do 1250 x 840 x 970 mm i ważących do 1 tony. Pracując z węglowodorami lub alkoholami modyfikowanymi, myjnia zapewnia wysoką jakość mycia oraz niezawodność procesu przy szybkim czasie cyklu. Dodatkowymi zaletami tej modułowej jednostki jest niezwykła łatwość obsługi oraz atrakcyjny design.

 

Zakłady zajmujące się obróbką cieplną muszą myć detale w dużych ilościach zarówno przed obróbką jak i po hartowaniu w oleju. Kiedy wykrawane lub kształtowane detale opuszczają prasę co kilka sekund, proces ich mycia nie może spowalniać produkcji. W przemyśle samochodowym elementy zawieszenia czy inne aluminiowe lub stalowe części muszą mieć powierzchnię, którą można spawać (również laserem). W produkcji lotniczej, detale o strukturze plastra miodu, komponenty kształtowane czy rurki, z powodu swoich rozmiarów i specyfikacji czystości, nakładają wysokie wymagania  na maszynę myjącą. Mimo, że produkty się różnią, wymagania związane z myjką pozostają takie same. Musi ona zapewnić zwiększoną wydajność, niezawodność procesu, oszczędność pieniędzy i energii oraz szybkość. Poza tymi właściwościami, istotne jest, żeby maszyna była wysoce niezawodna, łatwo serwisowalna, przyjazna środowisku przy jednoczesnym korzystnym koszcie inwestycji i krótkim czasie dostawy. W związku z tym, podczas opracowywania EcoCDuty, inżynierowie skupili się właśnie na tych kryteriach.  

Ta wielkokomorowa maszyna myjąca stworzona przez Dürr Ecoclean wykorzystuje węglowodory lub rozpuszczalniki polarne (alkohole modyfikowane) i pracuje w pełnej próżni. Jej modułowa konstrukcja zapewnia dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. W podstawowej wersji skonfigurowana jako odtłuszczarka parowa, maszyna jest dodatkowo dostępna z jednym lub dwoma zbiornikami zalewowymi ze stali nierdzewnej – np. do procesu składającego się z odtłuszczania parowego i mycia zalewowo-iniekcyjnego lub odtłuszczania parowego, mycia zalewowo-iniekcyjnego plus etap konserwacji. Suszenie próżniowe jest standardem we wszystkich trzech wersjach. Chlorowane płyny obróbcze mogą być efektywnie usuwane dzięki odpowiednio ustabilizowanym rozpuszczalnikom, po sprawdzeniu kompatybilności olejowej. Co więcej, maszyna jest doskonale przystosowana do usuwania olejów zawierających siarkę.  

Wysoka jakość mycia przy mniejszych kosztach
Żeby zapewnić wysoką jakość mycia, EcoCDuty wyposażona jest w nową funkcję wstępnego odtłuszczania z użyciem pary. Ta innowacyjna technologia kieruje rozpuszczalnik z olejem bezpośrednio do układu destylacyjnego minimalizując w ten sposób ilość oleju mieszanego z rozpuszczalnikiem oraz pozostałości oleju w zbiorniku zalewowym w celu osiągnięcia wyższej jakości mycia. Jest to możliwe dzięki bardzo mocnemu układowi destylacyjnemu, którego wydajność wynosi, w zależności od używanego rozpuszczalnika, 400 czy nawet 500 litrów/godzinę. Olej zebrany przez destylarkę jest automatycznie usuwany poprzez standardowy układ usuwania oleju, którego wydajność wynosi 4 litry na godzinę. Klienci, którzy mają do czynienia z dużymi ilościami dostarczanego oleju mogą dodać drugą jednostkę, tym samym podwajając wydajność systemu do 8 litrów na godzinę. W celu usuwania zanieczyszczeń stałych z rozpuszczalnika, układ destylacyjny poprzedzony jest filtrem workowym lub świecowym. To rozwiązanie jeszcze bardziej przyczynia się do dobrych rezultatów mycia oraz wydłuża żywotność rozpuszczalnika.  

W wersjach maszyny EcoCDuty ze zbiornikiem zalewowym, szybkie napełnianie i opróżnianie komory roboczej i zbiornika zapewnia mocna pompa z falownikiem. Technologia ta redukuje przestoje i przyspiesza proces mycia, tym samym zmniejszając koszty.
Co więcej, te wersje posiadają osobny układ filtracyjny dla każdego zbiornika. Pełnoprzepływowa filtracja rozpuszczalnika odbywa się podczas dostarczania go do i z komory przy pomocy trzech filtrów na jeden zbiornik. Mogą one zostać wyposażone w filtr workowy lub świecowy. W rezultacie tego, możemy sprostać nawet niezwykle wysokim specyfikacjom czystości.  

Niezawodna i ekonomiczna praca plus proste serwisowanie
Podczas projektowania EcoCDuty, firma Dürr Ecoclean położyła ogromny nacisk na niskie koszty pracy i wysoką dostępność. Rozpoczyna się to od nowego 7-calowego kolorowego wyświetlacza z czytelnymi piktogramami, co sprawia, że urządzenie jest proste, bezpieczne i szybkie w obsłudze. Zbiorniki zalewowe ze stali nierdzewnej posiadają gładką powierzchnię i nie mają żadnych wewnętrznych elementów grzewczych. Konstrukcja zapobiega nagromadzaniu się zanieczyszczeń, które mogłyby ponownie zabrudzić detale. Klienci, którzy nie posiadają źródła ogrzewania parą, mogą opcjonalnie zamówić zewnętrzny generator pary do ogrzewania jednostki destylacyjnej. Zbiorniki zalewowe są ogrzewane wyłącznie poprzez ciepło odzyskane z układu destylacyjnego, co znaczy że nie potrzeba dodatkowego źródła energii.    

Jeśli chodzi o załadunek części, EcoCDuty również jest elastyczna i można go dostosować do potrzeb klienta. Zależnie od konfiguracji, załadunek może się odbywać ręcznie za pomocą wózka paletowego lub widłowego. Co więcej, możliwe są też systemy ładowania dostosowane do indywidualnych potrzeb – od półautomatycznego z jednym stanowiskiem do w pełni automatycznego z wieloma stanowiskami.  

Duże włazy serwisowe stanowią dodatkową zaletę, jako że zapewniają łatwy i szybki dostęp do wszystkich elementów wymagających serwisowania. To z kolei minimalizuje przestoje potrzebne na prace serwisowe i konserwacyjne.     W celu ochrony maszyny przed zanieczyszczeniem i ciepłem w ciężkich warunkach produkcyjnych, dostępny jest dach z wewnętrzną wentylacją, zaprojektowany, żeby pasować do jej atrakcyjnego designu.

Kontakt:
RoTec Polska, Wyłączne przedstawicielstwo firmy Dürr Ecoclean GmbH
Piotr Cimr, Managing Director
tel +48 32 780 67 50
durr(at)rotec.pl

Dürr Ecoclean GmbH
Rainer Grenz, Area Sales Manager
tel +49 711 7006-138
rainer.grenz(at)ecoclean.durr.com

 

Jako wiodący dostawca, Dürr Ecoclean dostarcza najnowsze technologie mycia do producentów samochodów oraz dostawców, jak również dla różnych gałęzi przemysłu. Dzięki indywidualnie dostosowanej technologii Dürr Ecoclean, klienci mogą wykorzystywać potencjalne oszczędności np. z kosztów jednostkowych, zużycia energii i czasu procesu. Dürr Ecoclean jest częścią Grupy Dürr i posiada ponad 10 zakładów produkcyjnych w ośmiu krajach z ok. 800 pracowników.

Grupa Dürr jest jedną z wiodących na światowym rynku firm oferujących rozwiązania inżynieryjne dla zakładów produkcyjnych. Produkty, systemy i usługi oferowane przez Dürr wspomagają wydajność procesów produkcji w różnych gałęziach przemysłu. Około 60% sprzedaży firmy Dürr jest generowane przez producentów samochodów i ich dostawców. Inne segmenty rynku to, na przykład, inżynieria mechaniczna, przemysł chemiczny i farmaceutyczny oraz – od czasu przejęcia Grupy HOMAG AG w październiku 2014 – przemysł drzewny. Dürr posiada 92 jednostki handlowe w 28 krajach. Posiadając 14 700 pracowników, Grupa planuje wygenerować wpływy ze sprzedaży rzędu 3.6 - 3.7 miliarda € w 2015 roku. Grupa Dürr działa na rynku w postaci pięciu oddziałów:

  • Paint and Final Assembly Systems: lakiernie i linie montażowe dla przemysłu samochodowego
  • Application Technology: technologie robotowe do automatycznego nakładania farby oraz uszczelniania i klejenia 
  • Measuring and Process Systems: systemy wyważania i mycia oraz technologia testowania i napełniania 
  • Clean Technology Systems: systemy oczyszczania zużytego powietrza oraz technologia wydajności energetycznej
  • Woodworking Machinery and Systems: urządzenia i systemy dla przemysłu drzewnego